Eurovision Song Contest 2015

Skvělá zpráva! Letošní Eurovision Song Contest se koná ve Vídni! Z Brna kousek, z Prahy trochu větší, ale pořád to stojí za to … Mám vážně chuť se tam vypravit. A proč? Nu přeci máme poprvé od roku 2009 konečně opět českého reprezentanta! To je jeden důvod. A druhý? Soutěž Eurovision slaví své 60. výročí, takže to bude určité velké!

Ale to začínám od prostředka. Podívejme se na letošní ročník trochu blíž. Nazačátek pár praktických informací a pak se vrhneme na zajímavosti o účastnících …

Termín konání:

  • první semifinále 19. května 2014
  • druhé semifinále 21. května 2014
  • finále 23. května 2014

Místo konání:

Krásné město Vídeň vzdálené pouhých 133 km od Brna! Vídeň je pořádající město, protože rakouský gay zpěvák Conchita Wurst loni vyhrál s písní Rise like a phoenix.

Což si zasloužil nejen svým výkonem, ale také jako vousatý do krásných ženských šatů oděný symbol boje proti nerovnostem.

Letošní ročník plný hvězd!

Populární a luxusní soutěže se tentokrát zúčastní 40 zemí, 39 z Evropy a jako čestný host Austrálie. Pro zajímavost, Austrálie byla vybraná, protože jejich diváci jsou dlouholetým věrným fanouškem evropské Eurovision! Do soutěže se po šesti letech vrací Česká republika (ve druhém semifinále) a po roční přestávce také Kypr a Srbsko. Naopak Ukrajina vzhledem k nestabilní situaci v zemi ohlásila, že se letošní soutěže nezúčastní. Pevně doufám, že příští rok už bude konflikt vyřešen a Ukrajinci budou mít opět chuť zpívat!

Další věc pod drobnohledem: ze 40 účastníků jich 33 zpívá anglicky a pouze sedm ve svém rodném jazyce (Finové, Francouzi, Italové, Černohorci, Portugalci, Rumuni, Španělé a samozřejme Anglie, Austrálie a Irsko, kde jim angličtinu musíme odpoustit). Je trošku škoda, že toho neuslyšíme víc v rodných jazycích, co myslíte?

Organizace a bodování

Takže celá soutěž je organizovaná do dvou skupin, které mezi s sebou soutěží v prvním/druhém semifinále. Hlasovací práva v každém semifinále získávají vybrané země, jejich představitelé pak zasedají do poroty. Jejich hlasy tvoří 50 procent výsledku. Zbylých 50 procent je nás, divácích a posluchačích. Hlasujeme pomocí speciální adroind aplikace, telefonem nebo SMS. Celé se to pak přepočte do speciálního Eurovision bodování. Nejlépe hodnocený song dostává 12 bodů.

Z každého semifinále postupuje 10 interpretů.

Naši soupeři, podívejme se na ně!

Českou republiku zastoupí Marta Jandová a Václav Noid Bárta. Kdo se proti nim v semifinále postaví?

16letá Irka Molly Sterling

Mladá Irka se zvučným hlasem bude o vítězství bojovat songem “Playing with numbers” (Hrátky s čísly). Je nejmladší účastnicí jakou Irsko na Eurovision vyslalo, ale již má za sebou řadu ocenění ze svého kraje. V loňském roce vydala svou první desku Strands of Heart.

V Playing with numbers se doprovází sama na klavír a k tomu procítěně předává slova své písně. Líbí se mi její projev a jsem moc zvědavá na její umístění.


Maltská Amber  

Malý ostrov ve středozemní moři také sází na něžnost, i když poněkud drsnější, a vysílá Amber a její píseň “Warrior” (Bojovník). Amber byla vybrána v náročné maltské soutěži, kdy diváci i porota hlasovali pro svého zástupce. Zpěvačka už je ostřílenou účastnicí mezinárodních i domácích soutěží. Mě osobně zdaleka tolik neoslovuje. Nepřipadá mi v ničem vyjímečnější než ostatní, i když ji musíme nechat, že se do zpěvu opírá naplno. Nu, uvidíme, jestli i ostatní hudební fanoušky zaujme natolik jako své domácí publikum!

Zpěvák Knez za Černou Horu

knez

Knez se vlastním jménem jmenuje Nenad Knežević. Vystupuje už od svých 6 let a má za sebou dlouhou kariéru jako člen černohorských popových skupin, tak jako sólista. Dlouhou dobu vystupovat i se svým otcem, slavným černohorským hudebníkem, v projektu Montenegro band. V průběhu své kariéry přešel od popu až k ethno jazzu. V rozhovoru ke zvolení do Eurovize říká něco, co se mi moc líbí:

Přál jsem si reprezentovat sebe na Eurovizi s písní, která představí mé kořeny, protože bychom měli být pyšní na to, kdo jsme.

V současné době se může chlubit 11 vydanými deskami, přičemž za svou debitovou získal ocenění deska roku. Není se tedy čemu divit, že ho Černá Hora vysílá jako horkého favorita. Eurovize se účastní od 2007, ale prozatím se do finále probojovala jen jedinkrát!

Malé velké San Marino a “řetězy světla”

micheleI malé státečky mají právo prezentovat své velké talenty. Malinké San Marino se zúčastní po šesté. Do Vídně dorazí domacím publikem zvolení Michele Perniola a Anita Simoncini s písní Chain of Lights, tedy Světelný řetěz. Název zní rozhodně zajímavě, můžeme se jen těšit, jak bude duo svou píseň prezentovat na ostro. Michele se proslavil zejména vítězstvím v populární italské soutěži TI lascio una canzone, čímž si získal fanoušky po celém světě.

Jeho partnerka Anita se již dvakrát objevila na juniorské eurovizi a také měla úspěch na zmíněné italské soutěži. Na jejich vystoupení se moc těším. Mám trochu slabost pro duety a tenhle určitě bude stát za to! Anita-Simoncini-San-Marino-700x325


Ledový Island a jeho María Ólafsdóttir

Jednadvacetiletá Maria o svou účast na Eurovision bojovala v islandské soutěži, kde rozhodovala jak porota, tak televizní diváci. V okamžiku rozhodnutí byla Maria kompletně dojatá, ale vyzařující sebevědomí. Stejně jako její soutěžní píseň Unbroken i ona je nezlomená! Samotná píseň mě osobně tolik neoslovila, ale líbí se mi, že zpívá o ženě, která znovu buduje svůj život, poté co její vztah vyhořel: Jeden krok v jeden moment, vyjít z temnoty a do světla navždy, jeden krok v jeden moment, sesbírám kousky a pokusím se je znovu složit dohromady, až budu nezlomená. Zde si přečtěte celý text v angličtině!

Maria zpívá od malička, ale je také herečka, která se objevila v několika divadelních souborech a tanečnice. Teď se ale chce plně soustředit na muziku! Jejími idoly jsou  Whitney Houston, Celine Dion a Carrie Underwood.

Zde je její píseň v Islandštině, ale na Eurovizi ji uslyšíme Aglicky. Maria chce, aby lidé rozuměli jejímu příběhu.

Další účastníci, které budou soutěžit s naším českým duem

Jsem zde zmínila jen některé, z našich protivníků. Mezi dalšími je Litevská dvojice Monika Linkytė & Vaidas Baumila smonica písní This time. Vaidas je jeden z nejznámějších současných mladých litevských zpěváků. Jeho druhé album Listen to me mu vyneslo litevské ocenění Nejlepší zpěvák. Monica má také četné zkušenosti, zpívá a hraje na piano.

Norsko také vysílá pěvecký pár Kjetil Mørland & Debrah Scarlett. Zajímavé je, že Debrah se poprvé s Kjetil setkala právě při přípravě této písně. Kjetil jí to navrh SMS v prosinci! Debrah žila většinu času ve Švýcarsku a Kjetil v Anglii. Je to tedy skutečně zajímavé setkání. Uvidíme, jak se jim podařilo se sladit!

Poslední, o kom bych se ráda zmínila, je Leonor Andrade. Narozená v Portugalsku 1998. Od svých čtyř let hraje na piano a skládá také hudbu. S jejím bratrem si založili rockovou skupinu Mariacafé. Objevila se také jako seriálová herečka v televizi RTP. Účastí na Eurovision se jí prý splnil sen.

Leonor

Zdaleka jsem nezmínila všechny účastníky, jejich přeci jenom 40! Doufám ale pevně, že ti, o kterých jsem se zmínila, jsou skutečnými horkými favority!

Jak byly státy úspěšné v minulosti?

Nejvíce vítězných písní bylo zpíváno anglicky. 26 vítězství. 14 vítězných písní bylo zpíváno francouzsky, 3 holandsky a 3 hebrejsky.

Irsko je jedna z nejúspěšnějších zemí. Jejich zástupci si vyzpívali první místo 7 krát. Luxembourg, Francie, ŠvédskoAnglie mají stejnou bilanci momentálně. Každá země si pětkrát užila své okamžiky slávy!

I když Norsko třikrát zvítězilo, bylo také celkem jedenáctkrát na posledním místě!

Tak co … těšíte se? Myslíte, že Češi mají tento rok šanci konečně zabodovat? Postoupíme alespoň do finále? Nebo kdo jiný je váš nejžhavější favorit?

Každopádně já šetřím a vyrážím do Vídně s kámoškou. I té držím palce, aby dostala u Ferratum, kde si ekonomicky láme hlavu nad čísly, konečně volno! Zařiďte si ho také a vyražte fandit do Vídně!

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s